Yüzük ölçüsü hesabı:

Sitemizde listelenen yüzük ölçüleri hem MM. cinsinde hem de yaygın olarak kullanılan sıralı ölçülerdedir.

56 MM. (16) şeklinde gösterilen ölçüdeki 56 MM. ve parantez içindeki 16 aynı parmak ölçüsünü gösterir. Daha önce kuyumcuda parmak ölçünüzü aldırdıysanız büyük ihtimalle -yaygın olarak kullanılan- parantez içinde gösterilen ölçünüzü biliyorsunuzdur.

MM. cinsinden parmak ölçünüzü şu şekilde kolayca bulabilirsiniz:
Parmağınızın etrafına bir ip veya kağıt sarın ve birleştiği yeri işaretleyin. Daha sonra uzunluğunun kaç milimetre olduğunu cetvelden ölçün. Bu uzunluk MM. cinsinden parmak ölçünüzü gösterir.


Uyarı:

Siparişinizi verirken parmağınıza uygun ölçüde vermeye özellikle dikkat edin. Daha sonra gümüşçüde büyültme ya da küçültme yapmayı düşünerek farklı ölçüde bir yüzük sipariş vermeyin.

Hakiki taşlı yüzüklerde küçültme ve büyültme işlemleri sentetik taşlı yüzüklerden farklıdır. Bu işlem sırasında yüzüğünüz ateşe tutulacaktır. Ancak -yaygın kanının aksine- doğal taşların çoğu ateşten zarar görür; rengi bozulur, çatlar ve kırılır. Ateşten zarar görmeyen taşlar; ısıya dayanıklı üretilmiş olan sentetik taşlar ve az sayıdaki bazı doğal taşlardır. Gerçek taşlı yüzüklerin büyütme ve küçültme işlemlerinde taşların çıkartılması ve daha sonra yeniden takılması gerekir. Bu nedenle; özellikle çok taşlı yüzüklerde ölçü değiştirme işlemi yapmanız size fazladan maliyet getirecektir. Ayrıca taşın çıkarılması gerektiğini bilmeyen ya da buna gerek duymayan tamirciler taşınızın zarar görmesine sebep olabilir.